BAKTERİYEL VAJİNOZİS

BAKTERİYEL VAJİNOZİS

Bakterial vaginosis (bakteriyel vajinoz) nedir?
Bakterial vaginosis veya diğer ismi ile bakteriyel vajinoz, “Gardnerella Vaginalis” isimli anaerob bir bakteri tarafından oluşan vajinal bir enfeksiyondur. (Anaerob bakteri “oksijensiz ortamlarda üreyen bakteri” anlamına gelmektedir.)

Gardnerella vaginalis ile Haemophilus vaginalis eş anlamlıdır…
Evet. Gardnerella vaginalis bakterisi ilk kez 1955 yılında tanımlanmış olup haemophilus vaginalis (hemofilus vajinalis) olarak da bilinmektedir.

Bakterial vaginosis’in diğer isimleri nelerdir?
Bakteriyel vajinosis (bakterial vaginosis); bakteriyel vajinoz, gardnerella vajiniti, non spesifik vajinit, haemophilus vajiniti gibi isimlerle de anılmaktadır.

Bakteriyal vajinosis yalnızca cinsel ilişki ile geçmez…
Bazı otörler garnerella vajinitini cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında görse de bu vajinal enfeksiyonlar hiç cinsel ilişkiye girmemiş (bakire) olan kişilerde dahi görülebilmektedir.

Bakteriyal vaginosis (bakteriyel vajinoz) ne sıklıkla görülür?
Bakteriyel vajinoz kadınlarda vajinal mantar enfeksiyonlarından bile daha sık olarak görülmektedir. Kadınların yarıya yakın bir kısmında hayatları boyunca en az bir kez bakteriyal vaginosis enfeksiyonla karşılaşmaktadırlar.

“Reproduktif dönem” olarak da bilinen üreme çağında non spesifik vajinite daha sık olarak rastlanmaktadır.

“Vajina” nedir? Vajina yapısı nasıldır?
Vajina cinsel ilişkinin ve normal doğumun gerçekleştiği 8-9 cm uzunluğunda, içinde normal şekilde üreyen zararsız mikroorganizmaları da barındıran bir kanaldır. Vajina literatürde eş anlamlı olarak “vagina veya vajen” olarak da geçmektedir.

Vajina yapısı içinde adeta ağız içindeki diş etlerine benzer tarzda tırtıksı ve yumuşak bir yapı mevcuttur. Buna “vaginal rugae” adı verilir.

Vajina (vagina) PH’ı normalde 3.8-4.5 arasında olup asidik özellik taşımaktadır.

Leave a Reply