Jinekolojik muayene sırasında rahim ağzı (serviks)

Trikomonas vajinalis (Trichomoniasis) hangi yollar ile bulaşır?
Trikomonas enfeksiyonları daha sık olarak cinsel ilişki sonrasında görüldüğü için “cinsel yolla bulaşan hastalıklar” grubu içinde yer almaktadır.

Ancak trichomonas cinsel ilişki dışında da bulaşabilmektedir. Trichomonos cinsel ilişki haricinde enfekte (hijyenik olmayan) ortak tuvaletlerin kullanımı, iç çamaşırı ve pantolonların paylaşılması yollarıyla da geçebilmektedir. Bu nedenle trikomonas bakire olan genç kızlarda da bulunabilmektedir.

Trikomonos paraziti tuvalet klozetlerinde 45 saat, ıslak çamaşırlarda 24 saat, meni içinde 6 saat canlılığını koruyabilmektedir.

Normal doğum sırasında vajinal kanaldan bebeğe geçen trchomonas paraziti yenidoğanlarda estrogen hormonu olmadığı için kendiliğinden geçmektedir.

Trichomonas vaginalis (T. Vaginalis) nasıl tespit edilir?
“Trichomonas vaginalis” (T. Vajinalis) genellikle sarı-yeşil vajinal akıntı, kaşıntı, bazen de kötü kokulu vaginal akıntı gibi şikayetlerle jinekoloğa başvuran kadınlara yapılan;
Jinekolojik muayenedeki klinik görünüm, (“çilek serviks” ve vajinal akıntının görünümünden)
Muayene sırasında alınan fresh preperat (taze preperat),
Smear testi sonucunda tespit edilebilmektedir.

Jinekolojik muayene sırasında rahim ağzı (serviks) tipik olarak “çilek” şeklinde görülmektedir. (Çilek serviks görünümü). Yine jinekolojik muayene sırasında normalde 3.8- 4.5 arasında olan vaginal akıntıdaki PH, 4.5’un üzerine çıkmıştır.

Yine, özellikle direkt mikroskop altında yapılan incelemelerde armut şeklinde hareket eden parazitin görülmesi kesin tanı koydurucudur.

Rahim ağzı kanserlerini tarayan smear testlerinde de trikomoniazis tespit edilebilmektedir. Ancak smear testi her zaman varolan trikomonas paraziti varlığını göstermeyebilir ve testin sonucunun çıkması birkaç günü almaktadır.

Trichomonas ile ilgili istatistiki bilgiler
Kadınların %25’i hayatlarının herhangi bir döneminde trikomonas enfeksionuna yakalanırlar.
Yapılan çalışmalarda hiç bir şikayeti olmayan kadınların alınan vaginal kültürlerinde %5-15 oranında vajinada T.vajinalis bulunur.
İlginç olarak trikomonas mikrobunu vücutta barındıran hastaların %37’sinde “gonore” (bel soğukluğu) bakterisi de bulmaktadır. Enfekte kadınların ise yaklaşık yarısının eşinde de trikomonas paraziti izole edilebilir.

Erkeklerde Trichomoniazis
Erkeklerde trichomoniasis enfeksiyonları çoğunlukla “asemptomatik” seyretmekte yani hiçbir şikayet oluşturmamaktadır.

Nadiren erkeklerde “üretra” adı verilen idrar deliğinden gelen akıntı (trichomonal üretrit) şeklinde yakınmalara da neden olabilir.

Trikomonas enfeksiyonu erkeklerde üretrit haricinde, epididimit (epididim iltihabı) ve prostatit (prostat iltihabı) da yapabilmektedir.

Kadında trichomonas tespit edilmesi durumunda erkek partnerde şikayet olsun veya olmasın mutlaka tedavi verilmelidir. Aksi takdirde tedavi olan kadınlardaki şikayetler nüks edecektir (tedavi sonrasında yeniden tekrarlayacaktır).

Leave a Reply