TRİCHOMONAS VAJİNİTİ

TRİCHOMONAS VAJİNİTİ

Kadınlarda vaginal akıntı yapan enfeksiyonlardan birisi de trichomonas vaginiti’dir. Bu bölümde trichomonas vaginiti (trikomoniasis) ve Trichomonas paraziti ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

Trichomonas vaginiti (Trichomoniasis) nedir?
Trichomonas vaginiti veya diğer adı ile Trichomoniasis (Trikomoniasis); “Trichomonas vaginalis” (T. vaginalis) adı verilen flajelli (kuyruklu) bir parazit tarafından oluşturulan bir vaginal enfeksiyondur.

Belirtildiği gibi trcihomonas bir “protozoon” yani parazit grubu bir mikroorganizmadır, virus veya bakteri değildir.

Mikrobiyoloji

Trikomonas parazitinin vajinada yaptığı enfeksiyonlara “trichomonas vaginiti”, “trichomoniasis” (trikomoniasis) gibi isimler verilmektedir.

Trichomonas vaginiti “trikomonas vajiniti” olarak, trichomoniasis ise “trikomoniazis” olarak okunur. Halk arasında trikomanas, trikomonos olarak yanlış telaffuz şekilleri de vardır.

Trikomanas ilk defa 1836 yılında tanımlanmış olup ovoid şekilde (oval formda) bir protozoon’dur. Mikroskop altındaki yapısı bir “armut”a benzer.

Trikomonas paraziti özellikle “Gardnerella vaginalis” (bakteriyel vajinosis) gibi “anaerob” yani oksijensiz ortamda üreme özelliği olan bakterilerle birlikte bulunmaktadır. Özellikle vajinanın PH’ının asit ortamdan alkaliye dönüşmesi Trikomonas paraziti için üreme ortamı hazırlamaktadır.
Yandaki resim flajelli (kuyruklu) bir toplazma paraziti [Büyüklüğü bir lokosit (beyaz kan hücresi) kadardır]Yandaki resim flajelli (kuyruklu) bir toplazma paraziti [Büyüklüğü bir lokosit (beyaz kan hücresi) kadardır]

Leave a Reply